Ustka - doskonały pomysł na wakacje 2014

Posted on 31/10/2020 8:05am

Fantastycznie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o wygodne noclegi. Ustka, bo o niej mowa to także ciekawe zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i fantastyczne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Pensjonariusze zjeżdżali tu, aby leczyć choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, również nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją funkcję do dnia dzisiejszego, będąc jednocześnie znakomitym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, niedaleko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez utalentowanego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była niezwykle bogata. Oferowano tutaj nie jedynie kąpiele lecznicze, ale również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Aktualnie, prócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest oczywiście rozległa i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców bez wątpienia ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania bardzo dużo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (dodatkowe informacje).Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się urokliwa panorama Bałtyku i kurortu.

Jeżeli zainteresował Cię przedstawiony problem, odwiedź serwis wynajem mebli, gdzie odnajdziesz dodatkowe informacje. Poszerz swoje wiadomości!

Port w Ustce z pewnością oczaruje amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (sprawdź na ).

W Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dnia dzisiejszego bez znaczniejszych zniszczeń.

Nie czekaj! Jeżeli zaciekawiła Cię treść naszego artykułu, to doczytaj ponadto (http://www.osadanaochodzitej.pl/wirtualny-spacer.html) kolejne niezwykle fascynujące detale w kolejnym utworze.

Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Interesującym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, nazywane też Czerwonymi Szopami, funkcjonowały w przeszłości, jako zaplecze do magazynowania sprzętu ratunkowego. Warto także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej obrazującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niezwykłe sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych warto wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo atrakcyjnych wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, ponieważ na ich obszarze mieści się mnóstwo przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej uroczym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową trzeba wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki znajduje się także inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz przepięknie położone, przybrzeżne jeziora. Należy wybrać się też do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Author: k.s.